Vážený pane doktore,

časný záchyt karcinomu pankreatu (CaP) je dnes jedinou šancí na léčitelnost tohoto onemocnění. Čeští výzkumníci proto vyvinuli lipidomický test ze vzorku krve a v současné době v tuzemsku probíhá studie, jejímž cílem je ověřit jeho schopnost rozlišit nemocné s CaP a jedince se zvýšeným rizikem CaP. Pacienty vhodné pro zařazení do studie můžete doporučit i vy.

V tradičních „jednohubkách“z výzkumu Vám dnes nabízíme čerstvou porci mozků na všechny způsoby. Dozvíte se, který protein přispívá k jejich stárnutí, co je chrání před kognitivním úpadkem a proč jsou ženské mozky odolnější. A protože skoro všichni na svém mozku pozorujeme drobné změny v souvislosti s přechodem na letní čas, podíváme se také, jaké důsledky může mít o hodinu kratší noc na úrovni celé populace.

Dokáže intervence koenzymem Q10 a selenem zpomalit stárnutí, snížit výskyt kardiovaskulárních onemocnění a zlepšit kvalitu života? V rámci své přednášky Vás švédský kardiolog a výzkumník profesor Urban Alehagen, hlavní autor studie KiSel-10, seznámí s jejími výsledky a ukáže, jaký vliv mají tyto látky na buněčné procesy v těle. Poslechnout si jej můžete 19. 5. v Brně a 20. 5. v Praze, vždy od 18 hodin.

A nakonec Vás na závěr našeho jarního tematického bloku věnovaného ženám v medicíně seznámíme s plejádou těch, které v minulosti i současnosti nejvíce posunuly a čím dál více proměňují tuto oblast k lepšímu. Patří mezi ně jak laureátky Nobelových cen, tak i další významné vědkyně, z nichž některé se významného ocenění mohou dříve či později dočkat.

Příjemné jarní dny a jasnou mysl Vám za tým proLékaře.cz přeje
Michal Novotný
Novinky z oboru
Hledají se pacienti do studie s lipidomickým testem pro časný záchyt karcinomu pankreatu
Časný záchyt karcinomu pankreatu (CaP) je dnes jedinou nadějí na léčitelnost tohoto onemocnění. Česká společnost Lipidica vyvinula lipidomický test…
Číst celý článek   Vydáno: 2. 4. 2025 | Zdroj: proLékaře.cz
Mozky! Stárnoucí, zahleněné a odolné... – „jednohubky“ z výzkumu 2025/13
Dnes vám přinášíme čerstvou porci mozků na všechny způsoby. Dozvíte se, který protein přispívá k jejich stárnutí a co je chrání před kognitivním…
Číst celý článek   Vydáno: 3. 4. 2025 | Zdroj: proLékaře.cz
Ženy, které změnily medicínu: dosavadní laureátky Nobelových cen
Nobelovu cenu (NC) v letech 1901–2024 obdrželo 976 jednotlivců, z toho pouze 65 žen, a 28 organizací. Za fyziologii nebo medicínu byla zatím…
Číst celý článek   Vydáno: 28. 3. 2025 | Zdroj: proLékaře.cz
Ženy, které změnily medicínu: zásadní objevy i bez Nobelových cen
Vědkyně přispěly medicíně řadou objevů, které sice nezískaly prestižní Nobelovu cenu, ale jsou velmi významné. Vybrali jsme devítku výzkumnic a…
Číst celý článek   Vydáno: 31. 3. 2025 | Zdroj: proLékaře.cz

Elektronické vzdělávání

Lidský papilomavirus u dospělých − HPV si pohlaví nevybírá

Významná část populace je během života exponována lidským papilomavirům (HPV). V posledních letech celosvětově stoupá snaha o podporu zvýšení…
Vydáno: 19. 7. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning
 

Kardiologické projevy hypereozinofilií

Kurz má za cíl seznámit s definicí hypereozinofilie a jejím vztahem k onemocnění eozinofilní granulomatózou s polyangiitidou (EGPA), jež se řadí…
Autoři: prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D.
Odborná garance: prof. MUDr. Pavel Horák, CSc.
Vydáno: 1. 11. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning